Jablko Belmac – vzácna odroda

Jablko Belmac, ako ste sa už určite dovtípili, je vzácna odroda jablka. Má špecifickú chuť, arómu a „obsahuje“ množstvo zaujímavostí. Charakteristické je špecifickými podmienkami pestovania a taktiež aj samotným výskytom. Poďte sa o Jablku Belmac dozvedieť čo najviac.

Čo vlastne je Jablko Belmac?

Hovoríme o konkrétnej – vzácnej – odrode jabĺk. Táto odroda vznikla vo Výskumnom a vývojovom centre pre záhradníctvo v Kanade, konkrétne v meste Quebec. Čo ho robí zaujímavým je práve jeho odolnosť voči chorobám a chladu. tieto vlastnosti spôsobujú, že sa Jablko Belmac stalo žiadúcim doplnkom mnohých severských záhrad. Nakoľko je jablko veľmi populárne v zahraničí a na severe, konkrétne v Kanade, mnoho informácií o ňom je dostupných na rôznych weboch v anglickom jazyku.

Charakteristika Jablka Belmac

Plody tejto odrody sú naozaj krásne a pestré na pohľad. Pri zbere sú jablká úplne červené, ale môžu sa na nich objaviť malé množstvá zelenej farby. Vnútro jablka je biele s jemným nádychom svetlej zelenej farby. Ak by ste sa však rozhodli z Jablka Belmac robiť džús alebo nápoj, jeho farba bude ružová.

Čo však zaujíma najviac každého pestovateľa? Áno, je to chuť. Je dôležité vedieť ako Jablko Belmac chutí ešte predtým, ako sa ho rozhodnete pestovať. Jablko má strednú až hrubú textúru a pevnú dužinu, ktorá sa pýši veľmi sladkou a príjemnou chuťou. Práve táto chuť predurčuje Jablko Belmac k tomu, aby bolo chutnou súčasťou mnohých receptov.

Plody Jablka Belmac
Zdroj: google.sk

Pestovanie Jablka Belmac

Odroda je pestovaná najmä v rodnej poľnohospodárskej sfére, kde sa jej aj mimoriadne darí najmä vďaka už spomínanej odolnosti voči chladu a chorobám. Nebolo by však na škodu skúsiť vypestovať tento zvláštny druh jablka aj na Slovensku.

Jablká odrody Belmac dozrievajú na jeseň, konkrétne koncom septembra alebo až na začiatku októbra. Jablká sú taktiež po zbere veľmi dobre skladné. Za vhodných podmienok je ovocie tejto odrody vynikajúce až po dobu troch mesiacov.

Charakterizácia stromov Jablka Belmac

Stromy tejto odrody sú vzpriamené so širokou korunou a elipsovitými zelenými listami. Voňavé jablkové kvety sa otvárajú v ružovej farbe a neskôr, postupom času, sa ružová farba rozplynie na bielu.

Ak sa zaujímate o to, ako pestovať jablkové stromy Belmac, tak vedzte, že to vôbec nie je náročný ovocný strom. Jednou z popredných vlastností týchto stromov je najmä odolnosť voči chorobám, stromy sú odolné napríklad aj voči rôznym druhom plesniam. Z toho vyplýva nenáročná starostlivosť o Jablko Belmac a taktiež si tieto stromy nevyžadujú veľké množstvo postrekov.

Tieto ovocné stromy sú mimoriadne produktívne rok čo rok, avšak začínajú produkovať úrodu až keď sú minimálne dva roky staré. Keď však ten čas nastane, zistíte, že stromy Belmac sú mimoriadne štedré a jablká rastú rovnomerne v celom baldachýne stromu.

Ovocný strom Jablka Belmac
Zdroj: google.sk

Zaujímavosti

Jablko Belmac, rovnako ako iné jablká, má veľký význam pre naše zdravie. Ako v roku 1904 povedal T. Stinson: „An apple a day keeps the doctor away.“

Účinky

Táto odroda, ako aj mnohé iné, takmer neobsahuje bielkoviny avšak obsahuje vysoké množstvo vody, málo sacharidov a taktiež aj nepatrné množstvo tekutiny v šupke. Jablko je veľmi bohaté na vitamíny a stopové prvky a taktiež obsahuje vysoký obsah draslíka. Jablko Belmac sa pýši obsahom až 30 % vlákniny.

Jablko Belmac a aj všetky odrody pôsobia regeneračné a očisťujúco na organizmus, znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pozitívom je, že sú účinné aj pri bolestiach hlavy a závratoch, pomáhajú pri hnačkách a zápchach. Treba povedať, že sú aj osvedčeným prostriedkom pri ťažkostiach s kĺbmi, podporujú odolnosť voči chorobám, pôsobia ako omladzovacia kúra, čo určite poteší všetky ženy.

Jablko Belmac na stole v komparácii s liekmi
Zdroj: google.sk

Šupka a dužina v ľudskom organizme uvoľňujú látky s liečivým aj preventívnym účinkom. Odvar z jabloňových kvetov má zasa upokojujúce účinky a zmierňuje záchvaty kašľa. Pri chrípke a kašli sa osvedčilo aj pitie šťavy z jabĺk alebo jablkový čaj.

Jablko je výživový poklad. Ak ho budete mať denne na jedálnom lístku, je veľmi pravdepodobné, že sa vyhnete mnohým chronickým zdravotným problémom. Jablko Belmac má silné aromatické látky a práve na základe výskumov možno tvrdiť, že jablková koreninová zložka vyvoláva upokojujúce reakcie v organizme, čo následne znižuje krvný tlak. Aróma chráni aj pred infarktom vznikajúcim z úzkosti. Taktiež je Jablko Belmac vhodným doplnkom výživy vtedy, keď sa snažíte držať diétu a zredukovať svoju váhu.

Jedno stredne veľké jablko obsahuje toľko vitamínu C ako napríklad zväzok reďkoviek, avšak najviac ho obsahujú kyslé jablká. Vďaka tomuto vitamínu jablko dezinfikuje ústnu dutinu. Preto tomuto ovociu prislúcha aj prezývka „prírodná zubná pasta.“ Prezývka mu patrí oprávnene, pretože vlákninová štruktúra jablka a jeho nelepivá konzistencia a šťavnatý obsah urýchľujú tvorbu slín. Preto je jedenie jablka prirodzenou pomôckou na čistenie zubov a ústnej dutiny.

Ak teda patríte medzi milovníkov ovocia (a najmä jabĺk), určite siahnite po Jablku Belmac, neoľutujete. Dobrú chuť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *